Ağaçların Yaşı Nasıl Belirlenir?

Ağaçların Yaşı Nasıl Belirlenir?
18 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 924 kez okundu.

Ağaçlara otopsi yaparak yaşını ve hayatını kayıt altına almak mümkündür. Bununla ilgilenen bilim dalına ‘dendroknoloji‘ adı verilir.

Ağaçların kök ve gövdesinde yer alan halkalar yaşı dışında, nelere maruz kaldığı da belirlenebilir. Hatta hangi sene yangın, hangi sene böcek istilasını olduğu bile belirlenebilir. Ağaçların enine kesitinde görülen halkalar bu bilgileri verir.

Yazın oluşan halkalar koyu renkli, kışın oluşan halkalar ise açık renkli olur. Yani bir açık, bir koyu renkli halkalar bulunur. Bu iki halka ‘yıllık halkalar’ olarak adlandırılır. Yıllık halkaların sayısı da ağacın yaşını belirler. Ayrıca erozyon hızını, iklim değişikliğini, orman yangınlarını, çığ felaketlerini belirlemek de mümkündür.

Yıllık halkaların aralık değişikliği, iklim değişikliklerini ifade eder. Halkalara kaydedilen yaralar, çığ olaylarının tarihini belirlemede işe yarar. Yıllık halkalardaki dar kesitler volkan patlamalarının olduğunu gösterir. Deprem olduğunda suyun iletimi ile ilgili olarak halkalarda ani daralmalar oluşur.

Kaliforniya’da bir çam ağacının 4900 yaşında olduğu ispat edilmiş ve en yaşlı ağaç olarak kabul edilmiştir.

Ağaçların yaşını belirlemek için kesmek zorunlu değildir. ‘Artım burgusu‘ sayesinde yaşayan ağaçların yaşı da belirlenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git