AIDS’in Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

AIDS’in Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
2 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 475 kez okundu.
1 Aralık Dünya AIDS (Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) Günü olarak kabul edilmiştir. O gün HIV virüsünün yayılmasıyla ilgili kişilerin bilinçlendirilmesi amaçlanır.
AIDS, HIV isimli mikropla ve kan yoluyla ya da cinsel ilişkiyle (vajinal, anal, oral cinsel ilişki) bulaşır. Bu mikrop, bizi hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemini altüst eder.
Her cinsiyette ve her yaşta görülebilir. Sadece kan tahlili sonucu ortaya çıkar. Belirtileri yaklaşık 10 yıl sonrasında görülür. HIV virüslü bir anne adayı, bu hastalığı bebeğe bulaştırabilir. Organ nakli de hastalığın aktarılmasına sebep olur. Hastalığın tanısı için ELISA testi ve anti-HIV testleri yapılır.
Hastalığın belirtileri olarak; yüksek ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, uçuklar ve yaralar, ishal, öksürük görülebilir. Ayrıca lenf bezlerinde büyüme olur.
Hastalığın henüz bir tedavisi yok. Sadece hasta biraz daha uzun ve acısız yaşasın diye yardımcı olan ilaç karışımları olabilir. Bu ilaçlar oldukça pahalı ve bir ömür boyu kullanılması gerekiyor.
AIDS’ten korunmak için öncelikle cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Kan nakli yapılacaksa da AIDS testi yapılmış kan tercih edilmelidir. Ayrıca cerrahi alet, şırınga ve jilet de öncesinde kullanılmamış, sterilize edilmiş olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git