Aksolotl (Ambystoma mexicanum) Nasıl Bir Canlıdır?

Aksolotl (Ambystoma mexicanum) Nasıl Bir Canlıdır?
10 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 847 kez okundu.

Semenderler ve kelerlerle akraba olan bu canlı, kaplan semenderi grubundandır. Meksika semenderlerinin en çok bilinen iri başlı, kalın boyunlu ve göz kapaksız bu canlısı, başkalaşım geçiremez, yani karaya adapte olamaz ve sadece suda yaşar.

2 yaşında erişkinliğe ulaşır ve yaklaşık 25 santimetre boyunda olur. Ortalama olarak 15 sene yaşar. Larva döneminde iç döllenmeyle yavrular ve amfibyum canlılara örnektir. Yavruların yumurtadan çıkması yaklaşık 3 hafta sürer. Rengi koyu kahverengi ya da siyah olan bu etçil canlının renksiz olanı akvaryumlar için uygundur.

Güçsüz, uzun bacakları bulunur. Başının arkasından kuyruğa kadar yüzgeçleri vardır. Solungaçları ise başının yanında tüyümsü yapıdadır ve üç çifttir. Erişkin bir aksolotl küçük balıkları, solucanları, böcek larvalarını yer. Yavru ise planktonla beslenir. Koku duyusuyla avını tespit eder ve uzun diliyle avlanır.

Kendisini hızlıca yenileme yeteneği vardır. Zarar görmüş herhangi bir uzvunu birkaç ay içinde rejenerasyon yeteneğiyle eski haline getirebilir. Suyun ısısı 10 derecenin altına indiğinde besini yetersiz kalır ve kış uykusuna yatar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git