Beynin Görevleri ve Yapısı

Beynin Görevleri ve Yapısı
2 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 1.153 kez okundu.

Cenin oluşumunun 22. gününde beyin oluşmaya başlar ve %90’ını yağ ve protein oluşturur. Üç katmanlı bir zarı bulunan beyin, kafatası boşluğunda yer alır. Rengi gri ve ağırlığı 1300 – 1800 gram arasıdır.

Başlarda dişi karakter taşıyan beyin, daha sonra cinsiyetin belirlenmesiyle testosteron hormonu salgısı sayesinde erkek karakter özelliği kazanır.

Beyin, doğumdan sonra iki yıl daha büyümesine devam eder. Gelişimiyse ömür boyu sürer. Yeni bir şeyler öğrendikçe beynin büyümesi hızlanır. İletimi sağlayan yapı, beyin sinir hücreleri yani nöronlardır.

Sağ ve sol yarım kürelere ayrılan beyin, aynı zamanda kendi içinde 4 ayrı loba ayrılır. Bunlar; alın lobu, yan tepe lobu, şakak lobu, art kafa lobudur. Sağ ve sol yarım küreler arasındaki iletimi, sinir demeti olan ‘nasırsı madde‘ sağlar.

Beyincik, hareketlerin denetlenmesini sağlayan organdır. Omurilik, beyinle vücut arasında iletimi sağlar. İletilen bilginin kontrolünü yapan ve kabulüne karar verense köprüdür.

Vücut sıcaklığını, kan basıncını, cinsiyet gelişimini, uykuyu, acıkma ve susamayı denetleyen organ hipotalamustur. Talamus ise duyu organlarının iletilerini alır ve ilgili bölgeye gönderir.

Beynin sağ yarım küresi hatırlamak ve hayal gücüyle ilgili işlevleri yerine getirir. Ayrıca vücudun sol tarafını yönetir. Hayalperesttir ve soyut düşünür.

Düşünceleri sözel biçimde aktarırken ise beynin sol yarım küresi devreye girer. Ayrıca vücudun sağ tarafını yönetir. Matematiksel ve mantıklı düşünür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git