Bitki Çaylarıyla Zayıflamak Mümkün müdür?

Bitki Çaylarıyla Zayıflamak Mümkün müdür?
31 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 795 kez okundu.

Sadece çay içerek zayıflamak mümkün değildir. Bu tür bitki çayları yalnızca kilo vermeye yardımcıdır yani destek olur. Bunu da metabolizmayı hızlandırıp harcanan kaloriyi arttırarak yaparlar. Fazla su vücutta tutulmaz ve sık sık tuvalete çıkılır. Tokluk hissinin süresi arttırılır. Bu sırada gün içinde aldığınız kaloriyi azaltırsanız rahatça kilo verebilirsiniz, çünkü vücut enerji ihtiyacı için yağ yakmaya başlar.

Bunun yanısıra bir de zararları olabilir. Çarpıntı, baş dönmesi ve kusma yapabilir. Strese ve kabızlığa sebep olabilir.

Bitki Çaylarının Faydaları ve Zararları

 • Sinirli Ot Çayı

İştahı azaltır, tokluk hissini arttırır. Hazımsızlığa yardımcı olur. Kabızlık sorununu yok eder. Hemoroid hastalığını tedavi eder. Bağırsak tembelliğine sebep olabilir.

 • Sarımsak Çayı

Antibiyotik etkisi vardır. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Kan şekerini dengeleyerek açlık ve tatlı krizlerini önler. Şişkinliğe sebep olabilir.

 • Yeşil Çay

İnsülin seviyesini dengeleyerek açlık krizlerini engeller. Yağ yakımına yardımcı olur. Vücut sıcaklığını yükseltir yani metabolizmayı hızlandırır ve yakılan kalori miktarını arttırır. Karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak enerjinin kullanım süresini uzatır. Hipertansiyona ve uykusuzluğa sebep olabilir. Kafein içeriğinden dolayı gebelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilmez.

 • Mate Çayı

Antioksidan bakımından zengindir. Kalori yakmaya yardımcıdır. Sindirimi yavaşlatıp tokluk hissini ve egzersiz süresini uzatır. Kötü kolesterolü düşürür. Ağrıları hafifletir. Yüksek tansiyon ve uykusuzluk sorunu yaratabilir.

 • Kiraz Sapı Çayı

Kan dolaşımını düzenleyip kalp ve damar sağlığını olumsuz etkilere karşı korur. İdrar söktürücü olduğu için fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcıdır. Bu yüzden fazla tüketildiğinde vücut susuz kalabilir.

 • Biberiye Çayı

Kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır. Dinçlik verir ve dikkati yükseltir. Hafızayı güçlendirir. Vitamin ve mineral kaynağıdır.

 • Limon Kabuğu Çayı

Hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. C vitamini kaynağı olan bir antioksidan etkisi gösterir. Enerji ihtiyacını karşılar.

 • Maydanoz Çayı

Fazla suyun vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

 • Oolong Çayı

Yağın sindirimini hızlandırır ve birikmesini önler. Tokluk süresini uzatır. Yüksek tansiyona ve şekere iyi gelir.

 • Hibiskus Çayı

Karbonhidratların sindirimini hızlandırır. İdrar söktürücü olduğu için fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar.

 • Acı Biber Çayı

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur. Aynı zamanda vücut sıcaklığını arttırarak daha çok kalori yakılmasını sağlar. Gebelik sürecinde ve mide rahatsızlığı varsa kullanılmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git