Biyolojik Saat Nasıl Çalışır?

Biyolojik Saat Nasıl Çalışır?
5 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 1.075 kez okundu.

Vücudunuz tüm faaliyetlerini belli bir düzen içinde gerçekleştirir. Her şey zaman dilimlerine göre yürütülür. Bu günlük düzene ‘biyolojik saat‘ denir. Uyuma ve uyanma saatiniz bellidir, acıkma ve yorgun düşme saatleriniz de… İşte bunları bir düzene göre sıralayan biyolojik saattir. Herhangi bir dış etken olmadığı sürece biyolojik saatiniz sizi yanıltmaz. Biyolojik saatler günlük vücut işlevini ifade eder ve ‘kronobiyoloji‘ olarak adlandırılır.

Araştırmalara Göre Biyolojik Saatler;

06.00: Kortizol hormonu salgılanır, metabolizma hareketlenir ve uyanır. Kalp krizlerinin sık görüldüğü saatlerdir. Bebek düşünen çiftler için de en verimli zaman dilimidir.

07.00: Sindirim sisteminin en iyi çalıştığı zaman olduğu için kahvaltı yapmak uygun olur. Kramp ve ağrıların en.üst düzeyde hissedildiği zamandır.

08.00: İçilen sigaranın daha zararlı olduğu saat dilimidir. Hormon seviyeleri artar, vücut ısısı düşer.

09.00: Vücudunuzun dinç olmaya başladığı zamanlardır. Çalışmalarınız çok verimli sonuçlanır.

10.00: Vücudunuzun en verimli anıdır. Kısa süreli bellek de aynı şekilde çok enerjiktir. Vücut ısısı tekrar yükselişe geçer. Organların işlevleri son derece yüksek olduğu için bu saatlerde muayene olmanız tavsiye edilir.

11.00: Dolaşım sistemi ve kalp tam formunda çalışır. Zihinsel etkinlikler en iyi sonucu bu zaman diliminde verir. Bağışıklık sistemi zayıflar, hastalık riski artar.

12.00: Bu saatlerde dikkat azalmaya ve uyku basmaya başlar. Dinlenmek istersiniz. Mide asidi artar. Bu saatlerde uyumak, kalp krizi riskini azaltır.

13.00: Vücudunuzun verimliliği yavaş yavaş düşmeye başlar. En hızlı çalışan organ, safradır ve yemekleri sindirmek için uğraşır. Boşaltım sistemi son derece hızlıdır ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

14.00: Tansiyon ve hormon seviyesi düşer. Kendinizi yorgun hissedersiniz. Acının en az hissedildiği zaman dilimidir.

15.00: Vücudunuz enerjisini tekrar toplamaya başlar. Verimli bir saattir. Kan şekeri ve mutluluk hormonu seviyesi artar.

16.00: Tansiyon ve hormon seviyesi normale döner. Egzersiz yapmak için en uygun zamandır.

17.00: Organların en etkin halde çalıştıkları zaman dilimidir. Mide asidinin en fazla olduğu saattir. Bu yüzden bu saatlerde mide kanaması görülebilir.

18.00: Pankreas ve karaciğerin en etkin olduğu saattir. Akşam yemeği için en uygun anlardır. Mide asidi yüksektir.

19.00: Tansiyon düşer. Nabız sayısı azalır. Vücut dinlenmeye hazırlanır.

20.00: İlaç almak için en uygun zamandır. Etkisi çabuk görülür.

21.00: Sindirim sisteminin çalışması en alt düzeydedir. Bu yüzden, bu saatten sonra yenen şeyler sabaha kadar hazmedilmez. Kilo almak istemiyorsanız buna dikkat edin. Ayrıca yorgunluk ve acının en çok hissedildiği zamandır.

22.00: Akyuvarların en aktif olduğu zamandır. Bu saatten sonra vücudunuz zehirli maddeleri daha zor atmaya başlar. Vücut uyku hormonlarını salgılar.

23.00: Bu saatten sonra vücudunuz sakinleşir ve dinlenmeye geçer. Dikkat dağınıklığı görülür.

00.00: İlk rüya kısmının başladığı zamanlardır.

01.00: Vücudunuz uyumak için bekler. Verim ve dikkat düşer. Dolayısıyla hatalar ve kazalar artar.

02.00: Vücudunuzun ısısı düşmeye başlar. Refleksler zayıflar. Bu yüzden bu saatlerde trafik kazası çok görülür.

03.00: Bedensel ve ruhsal olarak çöküş yaşanan zamandır. Melankolik davranışlar artar. İntihara teşebbüslerin en çok görüldüğü zamandır. Kan basıncı ve vücut ısısı düşer.

04.00: Tansiyonun en düşük seviyede, dolayısıyla ölüm riskinin en yüksek olduğu zaman dilimidir. Stres hormonu salgılanmaya başlar. Doğum için en uygun zamandır.

05.00: Erkeklik hormonu salgılanmaya başlar. Stres hormonu en yüksek seviyeye ulaşır. Enerji artar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git