En Az Görülen Göz Renkleri Hangileridir?

En Az Görülen Göz Renkleri Hangileridir?
5 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 1.380 kez okundu.

Göz renkleri, ebeveynlerden çocuklara çoklu genlerin katılımıyla geçen bir özelliktir. Bu yüzden bir göz renginin genleri genel olarak kişilerde az bulunuyorsa ya da çekinik gen rolündeyse nadir görülen göz renklerine girer. Çekinik (resesif) gen, dominant (baskın) genler tarafından arka planda bırakılır ve ön planda görülen göz rengi dominant genin özelliği olur.

Göze rengini veren kısım iristir. İrise ışık geldiğinde gözün rengi açığa çıkar. İriste melanin (kahverengi) pigmentinin yoğunluğu fazlaysa göz koyu renk görünür. Lipokrom (sarımtırak) pigmentinin yoğunluğu fazlaysa göz rengi daha açık renklerde görünür.

Nasıl oluştuğu bilinmeyen ve nadir görülen göz renkleri de vardır.

Yeşil Göz Rengi

Çok az melanin ve orta seviyede lipokrom pigmenti bulunur. Melanin pigmenti az olduğu için mavimsi renk ve lipokrom pigmentinin verdiği sarımsı renk birleşince yeşil göz rengi ortaya çıkar.

Amber (Kehribar) Göz Rengi – Kurt Göz

Kuvvetli bir sarımsı renkte görünürler. Çok az melanin pigmenti ve yüksek oranda lipokrom pigmenti bulunur. Bu yüzden sarımsı renk daha yoğun olarak görünür. Yeşil göz renginden daha seyrek görülen bir göz rengidir.

Mor Göz Rengi

Albinizm sonucu ortaya çıkan bir göz rengidir. İris hücrelerinde melanin pigmentinin eksikliğinden kaynaklı olarak bu göz rengi oluşur. Kan damarlarından yansıyan kırmızı renk ile melanin pigmenti az olduğu için oluşan mavimsi renk birleşince gözler mor renkte görünürler.

Kırmızı / Pembe Göz Rengi

Yine albinizm sonucu oluşan bir göz rengidir. Melanin pigmentinin az olması ve iristeki kan sızıntısı bu göz renginin oluşmasına sebep olur.

Siyah Göz Rengi

İriste melanin pigmenti çok fazla bulunduğunda ve etkin olduğunda gözler siyah görünürler. Koyu kahverengi gözün siyah gibi göründüğünü söyleyenler de vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git