Fermente (Probiyotik) Besinlerin Faydaları Nelerdir?

Fermente (Probiyotik) Besinlerin Faydaları Nelerdir?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 618 kez okundu.

Sağlığa faydalı bakterileri içeren fermente besinler, sağlıklı beslenmenin en önemli unsurlarından biridir. Ekşimsi bir tada sahip olan bu besinler, laktik asit fermantasyonuyla meydana gelir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hormonal dengeyi sağlayan bu besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

  • Kimchi

Enerji ve C vitamini deposu olarak bilinen, aynı zamanda ‘Kore Turşusu’ adıyla anılan bu besin, lahana – turp – salatalık ile yapılıyor. Zencefil de ekleyebileceğiniz bu yiyecek, içeriğinde yüksek oranda kalsiyum ve demir bulunduruyor.

  • Kefir

Kalsiyum kaynağı kefir içeceği, süte kefir tanelerinin eklenmesiyle yapılır. Bir süre bekletmeniz yeterlidir. Hazırlarını markette de bulabilirsiniz. Bu arada sütün besin değeriyle kefirinki aynıdır.

  • Yoğurt

Çok lezzetli olan bir protein deposu besindir. İnek sütünü ocakta ılıtarak yoğurt mayası eklediğiniz takdirde, siz de yoğurt yapabilirsiniz. Bu karışımı kalın bir örtüye sarıp yaklaşık 6 saat beklettiğinizde yoğurt tam kıvamına gelmiş olacaktır.

  • Tempeh

Vejetaryenseniz bu protein deposu tam size göre! Soya fasulyesinin fermantasyonuyla meydana gelen bu besinin tadı cevize benzer. Yanında yeşil salatayla tüketebilirsiniz. Kızartması da lezzetli oluyor.

  • Lahana / Salatalık Turşusu

Kış gelince birçok evde bulunur ve çok sevilerek yenir. Çiğ lahana ya da salatalığın, tuzla fermentasyonu sonucu oluşur. Biraz bekletilir ve tadına göre sofralarda yerini alır. Kalorisi düşük ve sindirime yardımcı bu besin, yüksek oranda kalsiyum ve vitamin içerir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git