Gebelik Döneminde Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır?

Gebelik Döneminde Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır?
23 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 548 kez okundu.
Tatlı bir heyecanla başlayan gebelik dönemi baş dönmesi ve mide bulantısıyla devam eder. Yanı sıra yorgunluk da görülse kişisel bakım ve cinsel hayat, normal seyrinde devam eder. Diş hastalıkları, saç dökülmesi ve beyazlaması da ilerleyen zamanlarda görülebilir. Annenin ruh sağlığı, bebeği de etkileyeceği için dikkatli olunmalıdır.
  • Anne adayı sadece saç yıkamak yerine kısa süreli banyo yapmalıdır. Bu banyo, ikisine de iyi gelecek ve rahatlatacaktır. Banyo suyu ılık olmalıdır. Ayrıca anne adayı artık saçını boyatmamalıdır. Kullanılan şampuan ve duş kremleri de parfüm içermemelidir. Doğal özlü sabun kullanılmalıdır.
  • Memelerdeki sertliklerin çatlamaya sebep olmaması ve ağrıların dinmesi için uygun bir krem kullanılmalıdır. Bu yöntem, meme sarkmasını da önler. Aynı krem ve masaj, göbek ve karın bölgesine de uygulanabilir. Krem, doktor tavsiyesiyle alınmalı ve parfüm içermemelidir.
  • Hormonal değişikliklerden dolayı ciltte leke, pullanma, döküntü ve alerji oluşabilir. Bu yüzden abur cuburdan ve kızartmalardan uzak durmalıdır. Haftada bir doğal cilt maskesi uygulayarak her şeyi kontrol altına alabilirsiniz.
  • Gebelik döneminde anne adayının enfeksiyon kapmaması, doğum süreci ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden günlük olarak iç çamaşırı değiştirmeli, el – ayak ve ağız bakımına da özen gösterilmelidir.
Bunlar gibi kişisel bakım ve temizlik unsurlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca uyku düzeni ve sağlıklı beslenme de çok önemlidir. Spor da ihmal edilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git