Gebelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Olur?

Gebelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Olur?
11 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 879 kez okundu.

Gebeliğin 24. ve 28. haftalarında ‘şeker yüklemesi‘ işlemi yapılır. Gebelikten önce şeker hastalığınız olsa da olmasa da bu kontrol yapılır, çünkü gebelik sırasında değerler değişebilir. Bunu bazı belirtilerle anlamak daha kolaydır. Sık sık susayıp acıktığınız halde kilo kaybı yaşanabilir.

Bu kontrol yapılırken aç karnına olmanız önemlidir. Glikozlu su içmeden önce kan şekeri seviyenize bakılır. Sonrasında 50 gram glikozu 1,5 litre suya karıştırıp içmeniz istenir. Bunun sonucunda değer 140 mg/dl ve üzerindeyse test tekrardan ve 100 gram glikoz ile yapılır.

Her saat başı kan şekeri seviyeniz ölçülür. Bu işlem 3 kere tekrar edilir ve ortalama 95 mg/dl değerinin üstünde olursa diyabet teşhisi konur. Tedavi olarak diyet ve egzersiz verilir. Gerekirse insülin takviyesi uygulanır. Aksi takdirde düşük, erken doğum, gebelik zehirlenmesi meydana gelebilir. Doğacak olan bebek de aşırı kilolu, akciğer ve şeker hastası olacaktır.

Daha önce ölü doğum veya düşük yapmış, kilo ve şeker hastalığı sorunu olan, 35 yaş ve üstündeki anne adayları bu konuda daha dikkatli olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git