Gülmenin Faydaları Nelerdir?

Gülmenin Faydaları Nelerdir?
26 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 763 kez okundu.

Güldüğünüzde birçok farklı salgı azalıp artarak sadece yüzünüzde değil, tüm vücudunuzda değişiklikler meydana geliyor.

  • Gülünce vücutta antibiyotik görevi gören salgılar salgılanmaya başlar, kan dolaşımını hızlandırır ve bağışıklık sisteminiz güçlenir. Hastalıklara karşı daha dirençli hâle gelirsiniz.
  • Gülmenin stresi azalttığı, böylece hafıza kaybına iyi geldiği bilinir. Stres azaldığında kortizol salgısı da azalıyor. Bu da beyni olumlu yönde etkileyerek hafıza kaybına bir nevi ilaç oluyor.
  • Gülmek stresi azalttığı gibi depresyon belirtilerini de yok eder. Özgüveniniz artar ve sosyal etkileşiminiz günden güne iyiye gider. Zihinsel sağlığa iyi gelir ve daha iyi düşünmeye başlarsınız. Empati yeteneğiniz gelişir.
  • Hormon düzenlemesi sayesinde aynı zamanda ağrıları ve depresyon belirtilerini azaltır. Yaşam kaliteniz artar ve daha pozitif biri olursunuz. Dikkatiniz artar, odaklanma problemleri ortadan kalkar. Kalp, ritmini bozmaz.
  • Gülünce derin nefes alıp kana daha fazla oksijen taşımış olursunuz. Böylece kan dolaşımı artar ve vücut daha iyi beslenir. Bu sayede kan basıncı ve kan şekeri normalde tutulur. Yani hipertansiyona ve diyabete de iyi gelir. Bu faydası kalori yakmaya yardımcıdır.
  • Gülmek, hatta kahkaha atmak, iç organları çalıştırarak tüm vücuda egzersiz yaptırır ve güçlendirir. Böylece sindirim sistemi hızlanır, hazım kolaylaşır.

Gülmek herkese yakışır.

Hadi, siz de gülümseyin 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git