Kalbin Görevleri, Çalışması ve Yapısı

Kalbin Görevleri, Çalışması ve Yapısı
5 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 998 kez okundu.

Kalp, göğüs kafesinin altında ve ortada yer alır. Ağırlığı 300 – 350 gram arasında değişen bu organ kaslardan oluşur. Sol karıncık duvarı, en kalın kaslardan oluşur. Dört odacıklı kalbin üçgene benzeyen bir yapısı vardır ve kalp atışlarının en iyi duyulduğu uç noktasına ‘apeks (tepe)‘ adı verilir.

Kalbin görevi, kanı önce aorta daha sonra diğer atardamarlara pompalamaktır. Tüm vücudu dolaşan kan, toplardamarlarla kalbin kulakçık bölümlerine geri gönderilir. Buna ‘büyük dolaşım (sistemik dolaşım)‘ denir. Kapakçıktan geçen kan karıncıktan sonra oksijen oranını arttırmak isteyerek akciğerlere gider ve oksijence zengin olarak tekrar kalbin sol karıncığına geri döner. Buna da ‘küçük dolaşım (pulmoner dolaşım)‘ denir.

Bundan sonra büyük dolaşım tekrarlanır ve oksijence fakir kan üst ile alt ana toplardamarlarla kalbin sağ kulakçık kısmına ulaşır. Buradan da üçlü kapakçık sayesinde sağ karıncığa geçer. Akciğer atardamarlarıyla akciğere gönderilen kan oksijence zengin hâle getirilir ve önce kalbin sol kulakçığına daha sonra sol karıncığına gönderilir. Böylece küçük dolaşım da tekrarlanmış olur. Bu döngü aynen bu şekilde devam eder.

Kapakçıklar geri akışı önleyecek şekilde yani tek taraflı açılır. Sol karıncık ile sol kulakçık arasında ikili yapıda olan ‘mitral kapak‘, sağ karıncık ile sağ kulakçık arasında üçlü yapıda olan ‘triküspid kapak‘ bulunur.

Kasılmaları düzenleyen elektriksel zamanlama sistemini denetleyen noktalar vardır. Bunlar sağ kulakçığın üstünde bulunan ‘sinoatrial düğüm‘ ve kulakçıklarla karıncıklar arasında bulunan ‘atrioventriküler düğüm‘dür. Kasılma uyarıları bu şekilde iletilir ve kanın tüm vücudu dolaşması sağlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git