Kalp Hastalıklarının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp Hastalıklarının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
18 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 830 kez okundu.

Kalp, hayati bir organ olmakla birlikte en ufak sorunda tüm vücudu etkiler. Bu yüzden ona iyi bakmak ve tüm sinyallerini ciddiye alıp cevaplandırmak gerekir.

  • Kalp hastalıklarından en sık görüleni damar sertliğidir.
  • Çocukluk döneminde geçirilen romatizmal ateş, akut eklem romatizması gibi hastalıklar kalp kapaklarıyla ilgili sorunlar yaratabilir. Doğuştan yapı bozuklukları da olabilir. Bu gibi rahatsızlıklarda kanın ileri akışı engelleniyorsa ‘stenoz‘, kanın geri sızması oluyorsa ‘kapak yetmezliği (regurgitasyon)’ oluşmuş olur. Bu durumda kişinin bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar.
  • Kulakçıklar veya karıncıklar arasında delik olabilir. Buna ‘atrial ya da ventriküler septum defektleri (bölme bozuklukları)‘ denir.
  • Akciğerlere yeterince kan ulaşamazsa oksijen eksikliğinden dolayı ‘mavi hastalık (siyanoz)‘ görülür.
  • Kalp kaslarının zayıflamasıyla birlikte kalbin gitgide büyüdüğü ‘kardiyomiyopati‘ adı verilen hastalık meydana gelir. Tam tersi kalp kaslarının kalınlaşmasıyla birlikte de sol karıncıktan kan çıkışının engellendiği ‘hipertrofik kardiyomiyopati‘ isimli hastalık oluşur. Genetik bir rahatsızlıktır.
  • Kalp atışlarındaki ritm bozuklukları sebebiyle yavaş ya da hızlı (çarpıntı) atışlar gözlenebilir. Bu yüzden beyin yeterli kanı alamaz ve baş dönmesi, bilinç kaybı olabilir. EKG (elektrokardiyografi) çektirmek gerekir. Sonucunda yavaş çalışan kalbe kalp pili takılır, hızlı çalışan kalbe de ilaç tedavisi uygulanır.
  • Kalbe yeterince oksijen gitmezse ağrı olabilir, ama bu ağrı benzer ağrılarla karıştırılmamalıdır.
  • Egzersiz yaparken nefes darlığı çekmenin, akciğerlerde sıvı birikmesinin, dokularda aşırı su tutulmasının, ayaklarda şişliğin ve ödemin sebebi kalp yetersizliği olabilir. Bu etkileri azaltmak için, idrar sökücü ilaçlar kullanılır.
  • Enfeksiyon sebebiyle kalp kası iltihabı oluşursa çarpıntı, halsizlik, nefes darlığı ve ayaklarda ödem görülebilir. EKG ve röntgende hastalık kendini belli eder. Genellikle antibiyotik tedavisi, aspirin ve istirahat iyi gelir. İdrar söktürücü kullanmak ve tuzu azaltmak da faydalı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git