Kişilik Tiplerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Kişilik Tiplerinin Genel Özellikleri Nelerdir?
7 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 1.154 kez okundu.

Kişilik, insanların davranışlarını ve ruh halini gösteren özelliklerin tümüdür. Bu yüzden kişilik tipleri, insanın tüm karakterini, ruh halini ve yaşadıklarının psikolojik sonuçlarını sergiler. Friedman ve Rosenman tarafından geliştirilip özelliklerinin sınıflandırıldığı kişilik tipleri 4 çeşittir.

A Tipi Kişilik

Sert kuralları olan, disiplinli, düzenli stresli ve takıntılı kişileri içeren kişilik tipi sınıfıdır. Aceleci ve telaşlı oldukları gibi, mükemmelliyetçi oldukları da bilinir. Bu yüzden onları memnun etmek çok zordur. Her konuda dakiklerdir ve herkesten aynı şeyi beklerler. Duygularını saklamakta usta kişiler olup her zaman güçlü görünebilirler.

Azimli, idealist ve başarılı olan bu kişiler, başarısızlık karşısında umutsuzluğa kapılıp köşelerine çekilirler. Fazlasıyla kendilerini düşünürler. Sosyal hayat, iş hayatından sonra gelir ve iş hayatında sürekli gözde biri olmak ister. Ayrıntılara önem veren, sorumluluk sahibi kişilerdir.

B Tipi Kişilik

Sessiz, sakin ve planlı kişileri içeren kişilik tipi sınıfıdır. Sosyal yaşam ile iş hayatını bir tutup yürütebilirler. Çevrelerindeki kişilere önem verirler. Bu yüzden grup çalışmalarına uygun kişilerdir.

Risk almayı sevmezler. Her şeyi zamanında ve olması gerektiği gibi yaşamak isterler. Düşünerek hareket ederler ve karar verirler. Olumsuzlukları çabuk unutup yollarına devam ederler. Takıntılı ve stresli bir yaşamdan uzak dururlar.

C Tipi Kişilik

Özverili, içine kapanık, mutlu, sevecen ve uyumlu kişileri içeren kişilik tipi sınıfıdır. Çevrelerindeki kişilerin mutluluğunu önemserler. Kendi istekleri her zaman arka plandadır. Beğeni toplamak, takdir almak, ilgi görmek önemsizdir. Taş atana gül veren bu kişilerin, psikolojik yardım almaları gereklidir.

D Tipi Kişilik

Kaygılı, özgüvensiz, suskun, tepkisiz, mutsuz, düzensiz, halsiz ve isteksiz kişileri içeren kişilik tipi sınıfıdır. Bu kişiler depresyonda oldukları için, hep olumsuz düşünürler ve hiçbir şey yapmak istemezler. Hayattan kopuk, herkesten uzak kişilerdir. Her şeyi içlerine atarlar, çünkü dalga geçileceğini düşünürler. İntihara meyilli ve en tehlikeli kişilik tipidir. Uzun süreli bir psikolojik destek almaları gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git