Meme Kanserinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme Kanserinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
19 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 599 kez okundu.

Özellikle son yıllarda daha çok rastlanan meme kanserinin erken teşhis edilmesi hayat kurtarabilir. Bu yüzden bu konu hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Sinsi bir hastalık olan meme kanserinin en çok görülen türüyse meme kanalları içinde gelişen ‘doktal‘ ismiyle bilinendir. Göğüs kısmında ağrıya sebep olarak kendini gösterir. Bu hastalık yaşlılıkta ya da genetik olarak ortaya çıkabilir. Tabii memedeki zararlı tümör tabakalarının oluşumuna sebep olan etkenler de vardır. Bunlar arasında sigara, alkol, dengesiz beslenme ve hijyenik olmayan durumlar sayılabilir. Bu yüzden bu konularda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca erken yaşta evlilik ve menopoz sonrası ilaç tedavisi de hastalığı tetikler.

Belirtileri görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır. Meme röntgen filmleri çekilerek meme içi görülmeli ve hastalıklı dokular tespit edilmelidir.

Meme uçlarında küçülmeler ve morarmalar, meme çevresinde ağrılar ve kızarıklıklar, meme ucunda doku toplanmaları ve sarımtırak akıntılar en bilindik belirtilerdendir.

Hastalık ilerlememişse ilaçlar ve iğneler sayesinde tedavi sağlanabilir, ama hastalık ileri boyutlardaysa bu yeterli olmayacaktır. Bu durumda cerrahi müdahale gereklidir. Meme dokusu alınır ve hastalık durdurulmuş olur. Mastektomi adı verilen bu ameliyat sonrasında hasta birkaç gün istirahat eder ve evine taburcu edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git