Nörotransmitterler Ne İşe Yarar?

Nörotransmitterler Ne İşe Yarar?
9 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 1.278 kez okundu.

Nörotransmitterler, beyin kimyasalları olarak bilinen ve vücudunuz tarafından üretilen hormonlardır. Bu kimyasallar sinir hücreleri arasındaki iletilerin daha kolay aktarılmasını sağlar. Böylece daha kolay öğrenirsiniz.

Nörotransmitterler olmazsa beyine gelen bilgilerin aktarımı zor olur, çünkü bir sinir hücresinin aksonu ile diğer sinir hücresinin dendriti arasında bilgi akışı olur. Bu yapılar birbirine yakındır, ama arada ‘sinaps boşluğu‘ bulunur. Bu yüzden aktarım zor ve yavaş olur. İşte bu boşlukta nörotransmitterler bulunur ve bilgi aktarımını kolaylaştırırlar.

Vücudunuz için çok önemli nörotransmitterler vardır. Birçok faydaları vardır ve fazlalığında ya da eksikliğinde rahatsızlıklar görülür.

Asetil Kolin (ACH): Konsantrasyon, hafıza ve öğrenmeyle ilgilidirler. Fazlalığında titreme görülür. Eksikliğinde ise felç olma riskiniz artar.

Dopamin: Heyecan sırasında salgılanır. Fazlalığında şizofreni görülür. Eksikliğinde ise Parkinson hastalığına sebep olur.

Seratonin: Mutluluk hormonu olarak bilinen nörotransmitterlerdir. Fazlalığında aşırı mutlu ve enerjik hissedilir. Bu aynı zamanda manik depresif kişilerin belirgin özelliğidir. Güneş ışınları bu nörotransmitterleri arttırdığı için yazın daha mutlu olurlar. Eksikliğinde ise depresyon belirtileri görülür.

Norepinefrin: Öğrenme ve bellek ile ilgili nörotransmitterlerdir. Eksikliğinde hafıza sorunları yaşanır.

Endorfin: Ağrı kesen, acıyı hissetmeyi engelleyen nörotransmitterlerdir. Birçok sakinleştiriciden daha etkilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git