Ölüm Sürecinde Neler Yaşanır?

Ölüm Sürecinde Neler Yaşanır?
9 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 903 kez okundu.

Psikiyatrist E. Kübler-Ross, 2000’den fazla ölümcül hastayla konuşarak ölüm sürecinin beş evresi olduğunu savunmuştur. Araştırma 1969’da yapılmıştır. Ani bir ölüm değilse yani kişi olan bitenin farkındaysa bu beş evreyi yaşamakta olduğunu söylemiştir.

Reddetme Evresi

Kimse ölümü kendine yakıştıramaz. İşte bu evrede de kişi ölümü inkâr eder, uzaklaştırmaya çalışır. Sonuçların yanlış olabileceğini, kendisinin ölemeyeceğini söyler ve bu arada ölüm sürecinin ikinci evresine geçmiş olur.

Öfke Evresi

Kişi bu sefer de isyan etmeye başlar, ‘Neden ben? Neden başkası değil?’ gibi sorular sorar. Sorulara cevap bulamadıkça kişi öfkesini bastırır ve ölüm sürecinin üçüncü evresine geçer.

Uzlaşma Evresi

Kişi doktorla ya da yaratıcıyla anlaşarak ölümü erteleme yolları aramaya başlar. Bunun için dua eder, ibadet eder, alternatif tedavi yöntemleri araştırır. Bunlardan sonra kişi ölümle anlaştığını, bunu biraz erteleyebilse de sonucu değiştiremeyeceğini düşünür ve ölüm sürecinin bir sonraki evresine geçer.

Depresyon Evresi

Kişi ölecek olmasını kabullenir ve ruhsal olarak çökmeye başlar. Sevdiklerinden vazgeçer, gücü tükenir. Bu evreden sonra ölüm sürecinin son evresi vardır.

Kabul Etme Evresi

Kişinin sürekli ölümü düşündüğü son noktadır. Ölüm gerçeğini ve öleceğini kabul eder, kendini ölüme hazırlar. Yine de içinde hep küçük bir umut, mucize beklentisi vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git