Su Zehirlenmesinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Su Zehirlenmesinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
23 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 587 kez okundu.

Su, canlıların hayatı için gerekli bir ihtiyaçtır; ancak suyun miktarında aşırıya kaçmak, zehirlenmeye sebep olur. Bunu çoğu kişi bilmez, ama 2007 yılında bir yarışma sonucu bu yüzden ölen bile vardır.

Bu yüzden söz konusu diyet de olsa su tüketimini abartmamak gerekiyor. Doktora danışarak kişisel farklılıklarınıza uygun bir diyet programı edinmelisiniz. Fazla su tüketimi, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına da yol açar. Ayrıca böbrekleri de boşuna çalıştırıp yorar.

Su zehirlenmesinin belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır. Sodyum eksikliği dışında kas krampları, bilinç kaybı görülebilir. Koma ya da ölümle sonuçlanabilir.

Su zehirlenmesi tedavisinde, hastaya tuz ve tuzlu besinler yedirilir. Bunun faydası olmazsa en yakın sağlık kuruluşuna gidip serum alması sağlanmalıdır.

Su dışındaki içecekler (meyve suyu, kahve, maden suyu, çay) su yerine tüketilemez. Bu içecekler su kaybına neden olur. Bu yüzden metabolizma hızı düşer ve kabızlık görülebilir.

Su bağımlılığı olan ‘potomani‘ hastaları iştahsız, alkolik ya da sporcu kişilerdir. Günde 4 litreden fazla su tüketerek bağımlı hale gelirler ve çok fazla mineral kaybettikleri için tedavi olmaları gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git