Sultan Papağanı Nasıl Bir Canlıdır?

Sultan Papağanı Nasıl Bir Canlıdır?
19 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 911 kez okundu.

Kakadugiller ailesinin bir üyesi olan bu canlı, sarı ya da gri renkte ve sevimli bir papağandır.

Kulak bölümündeki açık turuncu tüyler dişi, koyu turuncu tüyler ise erkek olduğunu gösterir. Göz çevresindeki tüyler sarıysa erkek, beyaz ya da griyse dişi olduğunu anlayabilirsiniz. Erkek cinsi ilgi görür ve sohbet edilirse konuşabilir. Dişilerinde ise bu yetenek yoktur.

Erkek ve dişi olarak yani çift hâlinde yetiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde davranış bozukluğu gözlenebilir. Böyle evcilleşmesi zorlaşır. Tek yetişen sultan papağanı saldırgan olur, ısırır veya kendi tüylerini yolar. Çift olarak yetiştirildiğinde bu sorunlar ortadan kalkar.

Yaşadığı yer 15 santigrat derecenin altına düşmemelidir. Soğuğa dayanıklı değildir. Tırnak temizliğini kendisi yapabilir. Kafes bakımını ise siz düzenli olarak yapmalısınız.

Havuç, kuru incir, kiraz ve sebze yemeyi sever. Ona bunlarla yaklaşırsanız karşılık alırsınız. Ayrıca kalabalık ortamları sever. Çok sıcakkanlıdır. Kafes yaşamı onun için eziyettir. Yine de en azından kafes yarım metre ölçülerinde olmalıdır. Aksi takdirde depresif davranışlar sergiler, mutlu olamaz. O yüzden sık sık kafesten çıkarıp özgür bırakılmalıdır.

Normal şartlarda 20 – 30 yıl yaşar. Temizliğine özen gösterip ona karşı ilgili olursanız daha uzun süre de yaşayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git