Tarihin En Eski Hastalıkları

Tarihin En Eski Hastalıkları
28 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 986 kez okundu.

Vücudun normal seyrinin bozulması ve buna sebep olan her durum hastalık olarak adlandırılır. Hastalıklar halsizlik, depresyon, uykusuzluk, uyku hali ve dikkat eksikliği yaratabilir.

İnsanlığın varoluşundan beri hastalıklarda da birtakım değişiklikler ve ilerlemeler görülmüştür, ama bazı hastalıklar en eski çağlardan beri vardır. O zamanlarda sebebi bilinmiyor olsa da artık tıp ve teknoloji ilerlediği için her soruya cevap bulunabiliyor.

  • Cüzzam (lepra) hastalığının en eski arkeolojik kanıtları Hindistan’da bulunan 4000 yıllık bir iskelettir. Armadillolarda da bu hastalık görülmüştür. En eski kayıtlarsa M.Ö. 1550 yıllarında Mısırlı hekimlerin yazılarında bulunmuştur.

Bu hastalığa sahip insanlar ‘cüzzamlı kolonileri‘ denen topluluklar halinde uzaklara gönderilip ölüme terk edilirlermiş. Frengi ve sedef hastalıkları da bazen yanlış teşhisle bu kolonilere dahil edilirmiş.

  • Kanserle ilgili en eski kanıtlar Antik Mısır’daki mumyalarda gözlemlenmiştir. Eskiden kanserin, vücuttaki safra fazlalığıyla ilgili ortaya çıktığı sanılırmış. Bu yüzden gözle görünen tümörler çıkarılırmış.

Günümüzde kemoterapi ve radyoterapiyle kontrol altına alınabilen kanser hastalığının kesin bir çözümü yoktur.

  • M.Ö. 2000 yılından beri yaygın olarak görülen kuduz hastalığının sebebi, dil bağlanması diye bilinirmiş. Bu yüzden dil kesilip çıkarılırmış. Kuduz hayvan tarafından ısırılan birinin yarası, ısıtılmış metal aletle temasta bulundurulurmuş.

Kuduz hastalığının etkeni Rhabdovirüs ailesinin Lyssavirus cinsidir. Virüs periferik sinir sistemine ve beyne gider. Beyinde endişe, felç, deliryum ve halüsinasyonlara sebep olur. Belirtiler gözlenmeden tedavi edilmesi mümkündür. Aksi takdirde ölümle sonuçlanır.

  • Sıtma (roma ateşi) hastalığının en eski kanıtları M.Ö. 2700 yıllarında Çin’de bulunmuştur. O zamanlarda içinde büyülü sözler yazılı muskalar takılırmış.

Günümüzde bu hastalığın etkeni Plasmodium falciparum ya da Plasmodium vivax parazitlerinin olduğu bilinir. Bu parazitler dişi anofel cinsi sivrisinekle taşınır ve insan vücudundaki yaşam döngüsünü tamamladığında hastalık kendini gösterir. Hastalığın belirtileri; septisemi, bağırsak enfeksiyonu, titreme, ateş, eklem ağrısı, bulantı ve kusma, kansızlık, sarılık, havaledir. Damar içine enjekte edilen antimalaryal ilaçlarla tedavisi mümkündür.

  • Tüberküloz (verem), 9000 yıldır insanlığı etkileyen bir hastalıktır. En eski kanıtları M.Ö. 3000 yıllarındaki Mısırlı mumyaların iskeletlerinde bulunmuştur.

En ufak belirtide bildirilmesi gerekir. Aksi takdirde salgınlara sebep olup ölümle sonuçlanabilir. Hastalığın etkeni Mycobacterium tuberculosis ismindeki küçük, aerobik hareketsiz bir bakteridir. Öksürük ve hapşırıkla bulaşır. Belirtileri; ateş, titreme, terleme, iştahsızlık ve yorgunluktur. İlerleyen zamanlarda doku ve kemiklerde erozyona sebep olur. Hastalık ilerlemeden yapılan BCG aşısı ve ilaçla tedavi etkilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git