Verimli Ders Çalışma Önerileri

Verimli Ders Çalışma Önerileri
24 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 1.279 kez okundu.

Yaşamın büyük bir kısmı eğitim ve öğretimle geçiyor. Önümüze sürekli yeni yeni sınavlar çıkıyor, onlara hazırlanıp giriyoruz. Bazı sınavlarda başarılı oluyoruz, bazılarında ise istediğimiz sonucu alamıyoruz. Bu sonuç tabii ki ders çalışma yöntemleriyle ilgili oluyor.

Ders çalışırken önemli olan o yöntemin verimli olmasıdır. Aksi takdirde sadece boşa vakit harcamış oluruz. Bize hiçbir faydası olmaz. Bu yüzden ihtiyacımızın ve eksiklerimizin ne olduğunu bilmeli ve buna göre bir rota çizmeliyiz.

  • Dikkat etmeniz gereken ilk şey, çalışma ortamınızdır. Çalışma ortamı derli toplu, sade ve sessiz bir yer olmalıdır. Arada pencereleri açıp mekanı havalandırmayı unutmayın.
  • Derse oturmadan önce zihninizi iyice boşaltın, sakinleşip konuya konsantre olun. Başaracağınıza kendinizi inandırın. Böylece okuduğunuzu daha çabuk anlayabilirsiniz. Anlamadığınız konu olduğunda kestirip atmayın, üstüne gidin ve anlayın. 2 günde bir de aynı konuyu tekrar etmeyi ihmal etmeyin.
  • Ders çalışma süreniz 45 dakikayı geçmesin, çünkü ondan sonra dikkatiniz dağılmaya başlar. Her 45 dakikada bir 10 dakikalık molalar verin. Ne için olursa olsun dersi bölmeyin. Mola vermeyi bekleyin. Konsantrasyonunuzu bozmayın.
  • Ders çalışırken konforlu bir koltuk ve masa tercih edin. Kesinlikle yatakta ders çalışmaya kalkmayın. Dikkatinizi toplamış olmalısınız ki bu, yatakta mümkün değildir.
  • Ders çalışacağınız zaman çok tok ya da çok aç olmayın. Yemekten 1 saat sonra ders çalışmak için en uygun zamanlardan biridir. Bir de günün hangi saatinde öğrenmeye daha yatkın oluyorsanız o zaman çalışın. Arada dikkati toplamak için kahve de içebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git