Yüksek Topuklu Ayakkabının Zararları Nelerdir?

Yüksek Topuklu Ayakkabının Zararları Nelerdir?
21 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 775 kez okundu.

Kadınlar için şık görünmek dediğinizde akla ilk gelen şey, aksesuarlardır. Bunlardan biri de ayakkabılardır. Özellikle yüksek topuklu ayakkabı her kadının dolabında mutlaka bulunur. Şık gösterdiği konusunda hemfikiriz, ama sağlık yönünden de incelemek gerekir.

  • 5 santim ve daha yüksek topuklu ayakkabılar zaman zaman yürüyüşte bozukluklara sebep olabilir. Dolayısıyla belde ve bacakta zorlanmalar olur, ağrı oluşur.
  • Bu yürüyüş bozukluğundan dizlerdeki bağlar ve bacak kasları da olumsuz etkilenir. Hatta dizlerde kireçlenme oluşabilir.
  • Ayak bileği de zorlandığı için buradaki bağlar da zedelenebilir. İlerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara da yol açabilir.
  • Parmaklar da sıkışıp yürümede zorlandığı için ayakta mantar, tırnak batması olabilir ve nasır, topuk dikeni oluşabilir. Bunun sonucunda da çok ağrı olur.
  • Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde ayağın topuk kısmı zaten yukarda kalır. Böylece aşil tendonunun çalışmasına gerek kalmaz. Bu yüzden aşil tendonu zamanla kısalır.

Yüksek topuklu ayakkabının şık olduğu konusunda hemfikiriz, ama sağlık yönünden çok zararlı olduğu da belli oluyor. Bu yüzden gerekmediği yani önemli bir görüşme vs olmadığı sürece tercih etmeyin.

Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde gün sonunda bacaklarınızı küçük egzersizlerle dinlendirin ve ılık suya sokup 20 dakika masaj eşliğinde bekletin. Kanın dolaşımı biraz daha normale dönecek ve ağrılar hafifleyecektir.

Topuk yüksekliğinin 3 santimden fazla olmamasına ve geniş topuklu olmasına özen gösterin. Ayrıca geniş burunlu ve ortopedik olması da rahatlık sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git