Zeka Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?

Zeka Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?
6 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 989 kez okundu.

Zekanızı geliştirerek daha etkili kullanmak elinizde! Bu konuda önemli olan beynin ağırlığı değil, sinir hücreleri arasındaki bağlantı yani kıvrımların fazlalığıdır. Zekanız geliştikçe bu kıvrımların sayısı artacaktır. İşte bu kıvrımların sayısını arttırmak için bazı yöntemler vardır.

  • Yazı yazarken, yemek yerken, diş fırçalarken kullandığınız elinizi değiştirin. Diğerini kullanın. Böylece beyin alışkanlığı bırakıp bunu öğrenmeye çalışacak ve sinir hücreleri arasında yardımlaşma söz konusu olacak. Dolayısıyla beyindeki bağlantılar ve kıvrımlar artmış olacak.
  • Sol elle yazı yazma egzersizinden sonra bunu bir de aynayla deneyin. Yani aynadan düz görünecek şekilde tersten yazmayı deneyin. Beyninizi farklı şeyler için çalıştırmaya teşvik ettikçe zekanız gelişecek.
  • Yürüyüş ve koşu yapmak da kitap okumak gibi motivasyonu, düşünmeyi ve öğrenme gücünü arttırır.
  • Ders çalışırken saatlerce uykusuz kalmak kötü bir yöntemdir. Sadece 2 saat çalışıp gece uykusuna yatmak öğrenmeyi ve kalıcılığını sağlar.
  • Beslenmenize dikkat ederek de zekanıza olumlu yönde etki yapabilirsiniz. Her gün mutlaka kahvaltı yapın ve protein ağırlıklı beslenin. Omega kaynağı ceviz ve fındık tüketin. Gazlı içeceklerden uzak durun. Bol bol su için.
  • Hafıza oyunları oynayarak hem vakit geçirin, hem de zekanızı geliştirin. Bulmaca çözün, sudoku oynayın, örgü örün. Klasik müzik dinleyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git