Finlandiya’da Yeni Bir Sivrisinek Türü Bulundu
  1. Anasayfa
  2. Canlılar Dünyası

Finlandiya’da Yeni Bir Sivrisinek Türü Bulundu

Pori kıyı ilçesinde daha önce kaydedilmemiş bir sivrisinek türü keşfedildi.

Helsinki Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Culex modestus, ülkede bulunan 44. sivrisinek türü oldu. Finlandiya’ya daha yakın olan ancak daha güneyde bulunan önceki buluntular Rusya’nın Leningrad bölgesinde ve İsveç’in Skåne bölgesinde yapılmıştır.

Yeni tür, Helsinki Üniversitesi Viroloji Bölümü’nden araştırmacı Lorna Culverwell tarafından Finlandiya’nın sahil bölgelerinde 2022 yazında toplanan sivrisinek örnekleri arasında bulundu. Genital organların incelenmesi ve DNA analizi sonucunda bulunan örneğin erkek olduğu tespit edildi. Araştırmanın sonuçları, henüz akran değerlendirmesinden geçmemiş bir ön baskı olarak European Mosquito Control Association dergisinde yayınlandı.

“Bu türden sadece bir örnek bulundu, ancak Finlandiya’da tek olmasının, mümkün olduğunu düşünmüyorum” diyor Lorna, bir açıklamada.

Finlandiya’da enfeksiyon riski

Bir bölgede yeni bir sivrisinek türünün tanımlanması, hastalık taşıma potansiyeli konusunda endişelere yol açar. Culex modestus türü, Güney Avrupa’da kuşlar ve insanlar veya atlar arasında batı nil virüsü olarak bilinen bir flavivirüsün bulaşmasını sağlar.

Çoğu insan vakasında, batı nil virüsü hafif bir enfeksiyona neden olur ve ateş, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bazı durumlarda, enfeksiyon nörolojik hastalıklara yol açabilir. Ancak araştırmalara göre şu ana kadar Finlandiya’da batı nil virüsü tespit edilmemiş.

“Finlandiyalılar şu anda sivrisinek keşfinden endişe duymamalı. Şu ana kadar Finlandiya’da yerli olarak edinilen enfeksiyon insanlarda veya atlarda bulunmadı, ancak bu keşif, burada hangi tür sivrisineklerin olduğunun farkında olmamız gerektiğini hatırlatıyor. Bu türlerin dünyanın diğer bölgelerinde bağlantılı oldukları muhtemel sivrisinekler tarafından taşınan olası hastalıkları bilmek, bu enfeksiyonların gelecekte meydana gelme olasılığını daha iyi araştırmamıza yardımcı olur” diyor bilim insanı.

Daha sıcak iklimin etkileri

Culex cinsi sivrisinekler, Culex pipiens ve Culex modestus türlerini içeren kuş popülasyonlarında batı nil virüsü taşıyabilir.

“Şu anda virüsün insanlara veya atlara bulaşması çok olası değildir, çünkü hastalığın bulaşma döngüsünün gerçekleşmesi için çeşitli türler gereklidir. İlk olarak, batı nil virüsünün Finlandiya’daki yerli veya göçmen kuşlarda zaten bulunması gerekmektedir. Finlandiya’daki bazı bölgelerde küçük ölçekli kuş taramalarına rağmen, şu ana kadar herhangi bir virüs rapor edilmemiştir. İkinci olarak, Finlandiya’da sadece Culex modestus’un bir örneği bilinmektedir. Bulaşmanın gerçekleşmesi için daha fazla sivrisinek sayısı gerekmektedir, böylece bunlardan bazıları enfekte kuşları bulma ve sonrasında insanları veya atlara ısırma olasılığına sahip olurlar.” diyor uzman.

İlginizi Çekebilir