Anüs Kaşıntısı Nedir, Sebepleri Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Anüs Kaşıntısı Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Anal kaşıntının yaygın sebepleri arasında, tahriş, bir enfeksiyon, anal fissür (anüsün iç tabakası yırtılması) veya hemoroit (anüsün etrafındaki damarların şişmesi) gibi anünda veya yakın bölgedeki sorunlar yer alır.

Anal kaşıntının belirtileri bir kabuklanma, cilt değişiklikleri, anüs çevresinde bir yanma hissi, ağrı veya kızarıklık olup olmadığına bakılmaksızın kaşıntıdir. Anal kaşıntı genellikle belirli bir sebepten dolayı bulunur, ancak bazı durumlarda sebep bilinmez veya daha ciddi bir sorunun belirtisi haline gelebilir.

Anal kaşıntı teşhisi için genellikle bir hekim tarafından bir fiziki muayenenin yanı sıra bazı laboratuar testleri de yapılabilir. Anal kaşıntının tedavisi, kaynaklanan sebebe bağlıdır ve bu nedenle, semptomlar hafife alınmamalı veya geciktirilmemelidir.

Anal kaşıntının önlenmesi için, tuvalet alışkanlıklarınızı değiştirebilir, anüsü tahriş eden yapışkan maddeleri kullanmaktan kaçınabilir, pamuklu iç giysiler giyebilir ve anal bölgenizi her gün temizlemek için ılık sabunla yıkanabilirsiniz. Anal kaşıntı hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuzla da görüşebilirsiniz.

Anal kaşıntı, bir kişinin hayatının çoğunda bir süreliğine bir sorun olabilir. Anal kaşıntının çoğu sebebi, anüsü temizlemeden kaynaklanan bir sorun veya yakınındaki doku üzerinde bir tahriştir. Anal bölgeleri, koltuk altlarından ve ayaklarda olduğu gibi gözenekleri fazla olduğu için, cilt enfeksiyonlarına, bakteriyel enfeksiyonlara, kabuklanmalara ve kaşıntıya neden olabilir.

Anal kaşıntı, cilt enfeksiyonları ve kabuklanmalara neden olan bakteriyel enfeksiyonlarla ilişkili olabilir. Enfeksiyona bağlı anal kaşıntı semptomları, kabuklanma, kızarıklık, anüs çevresinde şişlik, akıntı ve bazen acıtır. Anal kaşıntı, anal fissürlerle ilgili semptomlardır. Anal fissürler, anüsün iç tabakasının yırtılmasıdır. Anal fissürler, kabızlığa veya ağır ıkınmalara bağlı olarak olabileceği gibi, doğumda da olabilir. Anal kaşıntı, ayrıca hemoroidler veya anüs etrafındaki damarların şişmesiyle de ilgili bir semptomdur.

İlginizi Çekebilir