Guatr Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vücuttaki tiroid bezi dediğimiz hemen boynumuzun ön tarafında bulunan bir et parçası gibi düşünelim. Buradaki tiroid bezindeki değişiklikler sonucunda biz buna herhangi bir şekilde bir büyüme ya da nodülleşme yani içinde böyle leblebi tanelerinin oluşması gibi normal kendi dokusundan farklı doku oluşumu olduğu takdirde biz ona goiter diyoruz.

Goiterdeki en büyük problem nedir?

Goiterdeki en büyük problem Vücudun hormon dengesini bozması ya eksi ya da artı şeklinde. Yani ne demek?
Ya hormonun düşük olması ya da hormonun yüksek olması. Bu tür tiroid hormon değişikliklerini de vücuda da yansıyan ek problemler açığa çıkarabilmekte.

Bunlar ne gibi?

Yüksek tansiyon gibi, sinirlilik gibi, bizim taşikardi dediğimiz vücudun hızlı çalışması gibi, huzursuzluk gibi, dengesizlik ve psikolojik etkiler gibi.

Biz bunu nasıl tespit ediyoruz?

Tiroitle baktığımızda iki tane yöntemimiz var. Ana yöntemlerimizden biri ultrasonografi. Oraya bir ultrason çektiriyoruz. Ultrasonografide tiroit lezinde herhangi bir değişiklik, anatomik farklılık var mı diye bakıyoruz.

En çok takip ettiğimiz şey nodülleşme. Herhangi bir şekilde nodülleşme oluyor mu diye bakıyoruz. Eğer nodülleşme varsa o zaman kant halini istiyoruz. Kant halinde tiroid hormonlarının dengesine, artılarına, eksilerine bakıyoruz.

Tiroid hormonlarının dengesizliği var ise bunu ya medikal dediğimiz ilaçla tedavi etme yöntemine ya da eğer medikal tedaviye cevap vermeyeceğini düşünüyorsak ameliyat yöntemine başvuruyoruz.

Guatr Çeşitleri Nelerdir?

Guatr’ın çeşitleri var. Guatr’ın çeşitleri bir multinodüler guatr dediğimiz çok nodüllü olması ya da tek nodüllü guatrlarımız var. Guatr’daki ana tema, biz bu nodüllerin boyutlarını, şekil şemallerini, onları takip ediyoruz. Eğer tiroiddeki bu nodüllerde şekil değişikliği var ise, beklediğimizden daha büyük ki mesela 2 santimden büyük ise, biz bunlardan örnek alıyoruz.

Tiroidin en büyük riski, Guatr’ın en büyük riski, ileride tiroid kanserine dönme riski. Tiroid kanserine dönme riski eğer nodülümüz 2 cm’den büyük ise ve şekil olarak da soğuk nodül dediğimiz yani içi dolu bir leblebi tanesi ise onun kanserine dönme riski %20 olarak hesaplanmaktadır. Kimine göre bu %20 yüksektir, kimine göre düşüktür. Ama sonuç itibariyle tıbbi olarak baktığınızda bir doktor olarak bizim için bu yüksek bir değerdir.

Eğer 2 cm üzeri nodülünüz var ise ve hormonsal olarak da dengenizi bozuyor ise o herhangi bir şekilde medikal yani ilaç tedavisiyle hallolmayacak demektir. Ondan ameliyat olmamız gerekmektedir.

Ameliyat teknikleri bir sürü olmasına rağmen en çok günümüzde kabul edilen her iki tarafında tamamen temizlenerekten geriye tiroid dokusu bırakılmamasıdır. Bunun da sebebi ileride tekrarlama ihtimalini önden almak.Daha da ilerleyen dönemlerde.

Guatr veya diğer tüm hastalıklar için sitemizden veya diğer sitelerden okuduğunuz bilgiler sizler için yol gösterici olabilir fakat her zaman uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

Bu yazı hazırlanırken Yrd.Doç.Dr. U.Serhat Ektirici’nin Guatr hakkındaki Youtube videosundan faydalanılmıştır.