Bağlı Genlerde Gamet Çeşidi Bulma
  1. Anasayfa
  2. Kalıtımın Genel İlkeleri

Bağlı Genlerde Gamet Çeşidi Bulma

0

Canlıların gen ve kromozom sayısı incelendiğinde gen sayısının kromozom sayısından çok daha fazla olabildiği gözlenmiştir.

Bu durum, bir kromozom üzerinde farklı karakterleri belirleyen çok sayıda gen bulunduğu anlamına gelir. Aynı kromozom üzerinde bulunan farklı genlere bağlı genler denir.

Bağlı genler, aynı kromozom üzerinde bulunduğu için mayoz sırasında aynı gamete birlikte aktarılır. Ancak krossing over ile birbirinden ayrılarak farklı gametlere gidebilir. Örneğin kol ve bacak uzunluğundan sorumlu olan genler bağlı genlerdir. Bu nedenle bir insanın kol ve bacak uzunlukları arasında orantı vardır.

Bağlı genlerle yapılan çaprazlama deneylerinde Mendel’in ilkelerinden farklı sonuçlar elde edilir. Bağlı genlerin varlığı gamet çeşitliliğinin azalmasına yol açar. Ancak krossing over olayı, gamet çeşitliliğinin artmasını sağlar. Çünkü krossing over sonucunda yeni gen kombinasyonlarına sahip kromozomlar oluşur ve gamet çeşitliliği artar.

Bağlı genlerin kromozom üzerinde gösterimi ve oluşabilecek gamet çeşitleri
Bağlı genlerin kromozom üzerinde gösterimi ve oluşabilecek gamet çeşitleri

Bağlantı grubunda yer alan genlerin tamamının homozigot olması oluşabilecek gamet çeşitliliğini etkilemez. Ancak bir ya da daha fazla heterozigot karakterin olması ve krossing overın gerçekleşmemesi bu genler açısından iki çeşit gamet oluşumuna neden olur. Krossing overın gerçekleşmesi ise genlerin gametlere farklı kombinasyonlarda aktarılmasına neden olacağından gamet çeşitliliğini artırır.

Kromozom üzerindeki genler arası mesafe ne kadar fazla ise krossing over gerçekleşme ihtimali de o kadar artar.

İlginizi Çekebilir
Hemofili hastası dişi ile sağlıklı erkeğe ait soyağacı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir