Biyoenerji Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Bitki Biyolojisi

Biyoenerji Nedir?

1

Biyoenerji, biyolojik enerji yani doğal enerji anlamına gelmektedir.

Biyoenerji, biyokütle enerjisi olarak da adlandırılır. Biyoenerji ile çevreye en az değerde zarar verilmektedir. Biyokütle geleceğin yakıtı olarak nitelendirilen gaz ve sıvı yakıtlara (etanol, metanol, metan ve hidrojen gibi) biyolojik olarak dönüşebilir.

Örneğin; biyodizel, biyogaz, biyoetanol olarak arabalarda, elektrik üretiminde, hidrojen üretiminde ve ısıtma-soğutma sistemleri gibi teknolojilerde kullanılmaktadır.

Bu çalışmada farklı bitki türlerinde ve toprakta deneyler yapılarak Elektrik üretimi sağlanmıştır. Deneylerde bitkilere ve toprağa 2 farklı metal yerleştirilerek elektrik üretimi sağlanmıştır. Yapılan deneyleri incelemeden önce bitkinin ve tüm canlıların her hangi bir yerine 2 farklı metal yerleştirilerek elektrik üretilebileceğinin kanıtlarını inceleyelim.

Akasya Ağacından Biyoenerji Elde Etme
Akasya Ağacından Biyoenerji Elde Etme

1. Kanıt: Bitkiler yaşamlarını devam ettirebilmek için fotosentez, kemosentez yapmakta topraktan su ve mineral almaktadır. Bitkinin yaşamını devam ettirebilmesi için gerçekleştirdiği bu olaylar sonucu bitkide redoks tepkimeleri gerçekleşir. Redoks tepkimeleri sonucu elektron alışverişi olduğundan dolayı bitkide elektron taşıma sistemi (ETS)’nde elektronlar canlının her tarafına taşınır ve bitki canlılığını sürdürür. Bu nedenle bitkiye ve tüm canlılara farklı 2 metal yerleştirilerek elektrik üretimi sağlanabilir.

2. Kanıt: Tüm canlılar canlılıklarını devam ettirebilmek için besin tüketir. Canlı besinlerini sindirirken redoks tepkimeleri sonucu canlıdaki atomlar arasında elektron alışverişi gerçekleşir. Bu nedenle ETS ile canlının her tarafına elektronlar taşınır. Bu durumdan dolayı tüm canlılara 2 farklı metal değdirilerek elektrik enerjisi üretilebilir.

3. Kanıt: Her maddenin potansiyel enerjisi vardır. Her maddenin potansiyel enerjisi olduğundan dolayı her madde kızıl ötesi ışın yaymaktadır. Kızıl ötesi ışın, elektromanyetik radyasyon etkisine sahiptir.

Dünyanın doğal manyetik alanı (0,02-0,07 miliTesla) olup doğal manyetik radyasyonlar, canlılığın evriminde doğal belirleyicilerdir ve canlı organizmalar bu koşullarda uyum içinde gelişmişlerdir. Bu nedenlerden dolayı canlılarda bir elektrik akımı mevcuttur. Canlılarda olan elektrik enerjisi en verimli ve ucuz olarak canlıya 2 farklı metal değdirilerek elde edilebilir.

Tüm bu kanıtların en kolay ve anlaşılır örneği voltmetre’nin uçlarını vücudumuza değdirdiğimizde voltmetre’de bazı değerler olmasıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Aralık 19, 2019

    abla bunu bizim evdeki agaca yaptım menekseler elektriği gorunce soldular .canlandırmak icin ne yapmalıyım.tesekürler ne olur cevap verin anem birazdan .gelecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir