İlkel Kordalılar Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Canlılar Dünyası

İlkel Kordalılar Nelerdir?

Kordalılar ilkel kordalıları ve omurgalıları kapsayan üst sınıflandırma basamağıdır. Bir hayvanın kordalı olarak sınıflandırılabilmesi için dört özelliğinin olması gerekir.

Yaşamlarının en az bir döneminde sırt bölümlerinde içi boş bir sinir kordonu; bu kordonun altında omurganın ilkel hâli olan notokord; solungaç yarıkları ve vücudun arka bölümünden dışarı doğru uzanan kuyruk bulunmalıdır.

İlkel kordalı olarak bilinen hayvanlar denizlerde yaşar. Notokord ve solungaç yarıkları yaşamları boyunca vardır. Tulumlular denilen ilkel kordalılar kayalara, iskele ayaklarına, gemilere yapışarak yaşayan deniz hayvanlarıdır. Bazılarının erginlerinde sinir kordonu, notokord ve kuyruğa rastlanmaz.

İlkel kordalıların bir bölümü ise kafatassızlar olarak adlandırılır. En bilineni Amphioxus (amfi yoksüs) deniz kıyılarında kumların dip kısımlarında tutunmuş olarak yaşar.

İlkel kordalı canlılar
İlkel kordalı canlılar

Solungaç yarıklarından geçen sudan küçük besin parçacıklarını alarak beslenirler. Vücut yüzeyi ile gaz alış verişi sağlanır. Tulumlular ve Balanoglossus ilkel kordalı canlıların diğer örnekleridir.

İlginizi Çekebilir