1. Anasayfa
  2. İnsan Fizyolojisi

Duyu Organları Rahatsızlıkları, Hastalıkları


0

Renk körlüğü: Kırmızı ve yeşil renklerin birbirinden ayırt edilemediği kalıtsal bir göz kusurudur. Kalıtsal olduğu için tedavisi yoktur ancak özel filtreli gözlüklerle bu renklerin ayırt edilebilmesi sağlanır.

Miyopi: Yakını görüp, uzağı net göremeyen bir göz bozukluğudur. Kalın kenarlı mercek kullanımıyla tedavi edilir.

Hipermetropi: Uzağı görüp, yakını net göremeyen bir göz bozukluğudur. İnce kenarlı mercek kullanımıyla net görüş sağlanabilmektedir.

Astigmatizm: Bu göz kusuru göz merceği veya korneada oluşan düzensiz kavislerden kaynaklanır. Bu kavisler, nesnelerden göze gelen ışınların göz merceği veya korneadan geçerken farklı açılarda kırılarak görüntünün sarı lekeye bulanık ve şekli bozuk olarak düşmesine neden olur. Bu yüzden kişiler hem uzağı hem de yakını bulanık görür. Net görüş, silindirik mercek kullanılarak sağlanır.

İşitme kayıpları, kulağın yapısal bileşenlerinden kaynaklanabildiği gibi, işitme siniri ve işitme merkezi ile ilgili bozukluklardan da kaynaklanabilir. Dış kulak kaynaklı işitme kayıplarında kulak kepçesi yokluğu ya da doğuştan şekil bozukluğu, dış kulak yolunun doğuştan kapalı olması ve dış kulak iltihabı etkilidir. Orta kulak kaynaklı işitme kayıplarında dış ortamdaki ses dalgalarının iç kulağa iletimindeki aksamalar etkilidir. İç kulağa bağlı işitme kayıplarında ise orta kulaktan iletilen titreşimlerin reseptörler üzerinde yeterli uyarıyı oluşturamaması veya oluşan uyarının impulsa dönüştürülememesi etkilidir. İşitme bozukluklarının tedavisinde ilaç, cerrahi yöntemler ya da işitme cihazları kullanılmaktadır.

Denge kayıplarının nedenlerinden biri iç kulaktaki denge sisteminin bozulmasıdır. Vertigo (baş dönmesi) denilen bu rahatsızlık, iç kulak kristallerinin yer değiştirmesine bağlı olarak hissedilen baş dönmesidir. Bu kişilerde baş dönmesi hissi ayakta durmayı engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Vertigo bir bulgu olduğundan öncelikle altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir