1. Anasayfa
  2. İnsan Fizyolojisi

Duyu Organlarının Sağlıklı Yapısının Korunması için Yapılması Gerekenler


0

Göz sağlığını korumak için gözler temiz tutulmalı, başkalarına ait havlu ve gözlükler kullanılmamalıdır. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazlara uzun süre bakılmamalıdır.

Okuma sırasında gözler ile kitap arasında 20-35 cm uzaklık olmasına dikkat edilmelidir. Gözler aşırı ışıktan korumalıdır. Gözlerin görme yeteneğini artırmak için A vitamini içeren besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Kulak sağlığını korumak için kulaklar temiz tutulmalıdır. Kulağa sivri cisim sokulmamalı ve dış darbelere karşı korunmalıdır. Yüksek sesli müzik dinlenmemeli böyle ortamlarda fazla kalınmamalıdır.

Deri sağlığını korumak için derinin ezilme, kesilme ve yanma gibi durumlara karşı korunması gerekir. Sık sık banyo yapılarak deri üstündeki mikroplar, kirler ve ölü hücreler uzaklaştırılmalıdır. Dil sağlığını korumak için ağız temizliğine önem verilmeli, çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

Alkol, sigara gibi maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır. Burun sağlığını korumak için burun sık sık temizlenmeli, burun kılları koparılmamalı ve burun karıştırılmamalıdır. Ne olduğu bilinmeyen ya da kokusu keskin olan maddeler koklanmamalıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir