Kısmi Renk Körlüğü Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Kalıtımın Genel İlkeleri

Kısmi Renk Körlüğü Nedir?

0

Hastalar, kırmızı ve yeşil renkleri ayırt etmekte güçlük çekerler. Kısmi renk körlüğü geni (r), X kromozomunun homolog olmayan bölgesinde çekinik alelle kalıtılır.

X kromozomu üzerinde taşındığı için normal görme geni X R, kısmi renk körlüğü geni ise X r ile gösterilir. Dişilerde iki tane X kromozomu bulunduğu için X r X r genotipli bireyler kısmi renk körü, X RX r genotipli bireyler taşıyıcıdır.

X RX R genotipli bireyler sağlıklıdır. Taşıyıcılar renkleri ayırt etmekte bir sorun yaşamazlar. Fakat çocuklarına hastalığın genini aktarabilirler. Erkeklerde bir tane X bulunduğu için X r Y genotipli bireyler kısmi renk körü, X RY genotipli bireyler sağlıklıdır.

Kısmi renk körlüğü genotip ve fenotipleri
Kısmi renk körlüğü genotip ve fenotipleri

Kısmi renk körlüğü geni X kromozomunda taşındığı için erkek çocuklar kısmi renk körlüğü genini anneden alır. Kız çocuklar iki X kromozomu bulundurduğu için bu geni hem anne hem de babadan alır. Anne kısmi renk körü ise bütün erkek çocuklar da kısmi renk körüdür. Kız çocuk kısmi renk körü ise baba da kısmi renk körüdür, anne ya kısmi renk körü ya da taşıyıcıdır. Kısmi renk körlüğü bakımından taşıyıcı anne ile kısmi renk körü babanın doğacak çocuklarının genotip ve fenotipleri aşağıda gösterilmiştir.

Kısmi renk körlüğünün kalıtımı
Kısmi renk körlüğünün kalıtımı

Kısmi renk körü erkek çocukları kısmi renk körlüğü genini annelerinden almıştır. Kısmi renk körü kız çocukları ise hem anneden hem babadan kısmi renk körü genini almıştır. Görsel 2.27’de çaprazlaması verilen örneğin soyağacı aşağıdaki görselde verilmiştir.

Kısmi renk körlüğü soyağacı örneği
Kısmi renk körlüğü soyağacı örneği

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir