Radyasyon Kaynaklı Beyi̇n Hasarına Kök Hücre Tedavi̇si̇
  1. Anasayfa
  2. Yaşam Bilimi Biyoloji

Radyasyon Kaynaklı Beyi̇n Hasarına Kök Hücre Tedavi̇si̇

0

Kök hücreler, kanser tedavisinin neden olduğu hücrelerdeki hasarı iyileştirmek için uzun zamandır kullanılıyor.

Örneğin lösemi hastalığında ilik nakli tedavisi, kök hücrelerinin kan hücrelerini yenilemesine dayanıyor. Ancak Kaliforniya Üniversitesinden Charles Limoli (Çarls Limoli) ve ekibi, beyindeki semptomları tedavi etmede; sinir kök hücrelerinin kullanılmasının sinirsel hasarı tamir etmek bakımından önemli olduğunu düşünüyor.

Limoli ve ekibi üç fare grubuna radyasyon uyguladı. Daha sonra bu grubun ikisine insan sinir kök hücresi verdi. Kontrol grubu olan üçüncü gruba ise hiç kök hücre aktarılmayan sahte bir ameliyat uygulandı.

Hasardan bir ay sonra birinci fare grubuna aktarılan kök hücrelerin %23’ü etkin hâldeydi. Dört ay sonra ikinci fare grubuna aktarılan kök hücrelerin %12’si etkindi.

Kanserli beyin dokusu
Kanserli beyin dokusu

Limoli’nin ekibi hücresel işaretleme kullanarak, tedavi gören farelerin beyinlerinde on binlerce yeni sinir hücresi ve sinir sistemindeki destekleyici hücrelerin oluştuğunu gösterdi. Tedavi gören fareler, bilişsel testlerde tedavi görmeyenlere göre daha başarılı oldu ve radyasyon uygulaması öncesindeki yeteneklerini tekrar kazandı.

(2015 Bilim Teknik Dergisi / Düzenlenmiştir.)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir