Su Ayak İzi Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Ekosistem ve Çevre

Su Ayak İzi Nedir?

2

Birey veya topluluk tarafından kullanılan, her mal ve hizmetin üretilmesi ve tüketilmesi için gereken toplam tatlı su hacmine su ayak izi denir.

Su ayak izinin hesaplanmasında bir mal veya hizmet üretiminde doğrudan ya da dolaylı olarak harcanan toplam tatlı su miktarı da dikkate alınır. Mavi, yeşil ve gri su ayak izi kavramları, su ayak izinde su kullanımı ile kalitesini temsil eden üç bileşendir.

Su ayak izi bileşenleri
Su ayak izi bileşenleri

Dünyada toplam su miktarının %97,5’i okyanuslar ve denizlerde bulunur. Dünya üzerindeki tatlı su miktarı ise %2,5’tir. Tatlı suyun %68,7’si buzullarda, %30,1’i yer altı sularında, %0,8’i buzulların altındaki donmuş toprak tabakasında ve %0,4’ü yüzey sularında ve atmosferde bulunmaktadır.

Kentsel kullanım, tarımsal sulama, enerji ve üretim faaliyetleri su kaynakları üzerinde büyük baskı oluşturmaktadır. Yeterli ve iyi kalitede suyun varlığı; insanlığın gıda güvencesinin, tatlı su ekosistemlerinin temel unsurudur. Küresel nüfusun 2050 yılında 9 milyara ulaşacağı öngörülmekte olup bu durumda nüfusun %65’i ciddi su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacaktır.

Dünyanın su ayak izi yılda ortalama 1,24 milyon litre iken, Türkiye 1,61 milyon litrelik ayak izi ile ortalamanın üzerindedir. Türkiye’nin su ayak izinin çıkarılması, su kaynaklarımızın verimli kullanımı açısından önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra 2013 yılında başlamış olan Türkiye’nin Su Ayak İzi Projesi 2014 yılında tamamlanmıştır. Türkiye’de toplam 95 milyar m3 yüzey suyundan %29 oranında faydalanılmakta olup bunun %79’u sulamada, %11’i içme suyunda, %10’u ise sanayide kullanılmaktadır.

Türkiye, sanıldığının aksine su kıtlığı sınırında bir ülkedir. 1990–2010 yılları arasında tüketilen toplam su miktarında %40,5 oranında bir artış görülmüştür.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Tebrik ediyorum sizleri bende bir lise öğrencisiyim ve gerekeni yapıcam.

  2. Evet gerçekten ülkemiz su hakkında çok duyarsızlar bende bir lise öğrencisiyim ve bu konu hakkında elimden geleni yapıcam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir