1. Anasayfa
  2. İnsan Fizyolojisi

Dolaşım Sisteminin Sağlıklı Yapısının Korunması İçin Yapılması Gerekenler


0

Dolaşım sisteminin sağlıklı çalışması tüm vücut sağlığı için önemlidir. Kalp ve damarların sağlıklı olması, tüm organların sağlıklı olması anlamına gelir. Dolaşım sisteminin sağlığı için dikkat edilmesi gereken başlıca konular şunlardır:

Yeterli ve dengeli beslenme dolaşım sistemi sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Özellikle baklagiller ve yulaf gibi kandaki kolesterol düzeyinin azalmasına yardımcı olan gıdaların tüketimine özen gösterilmeli, yağlı yiyecekler fazla tüketilmemelidir. Yağ vücut için gerekli olsa da fazla tüketimi damarlarda sertleşme ve tıkanıklıklara neden olmaktadır. Tuz tüketimine de dikkat edilmelidir. Tuz, kan basıncını artırır. Bu yüzden yüksek tansiyonu olanların yemeklerine tuz koymamaları önerilir.

Düzenli spor yapmak ve temiz hava almak da dolaşım sistemi sağlığını olumlu etkileyen durumlardandır ancak kalbi yoracak, yaşa ve fiziksel yapıya uygun olmayan hareketlerden kaçınılmalıdır. Stres kalp sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden aşırı stresten kaçınılmalı, stresle başa çıkmanın yolları öğrenilmelidir. Sigaradaki nikotin, kanın mikroplara karşı direncini azaltır ve damar tıkanıklığına neden olur. Alkol, damarların esnekliğini bozarak genişletir ve kalbe de ciddi zararlar verir. Bu yüzden alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Aşırı dar giyecekler kalbin çalışmasını ve kan dolaşımını olumsuz etkiler. Özellikle çorap lastiklerinin ve kemerlerin çok sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Uzun süre ayakta kalmak, toplardamar kapakçıklarını bozarak varise sebep olabileceği için uzun süre ayakta kalmaktan kaçınılmalıdır.

AIDS, tetanos, kuduz, sıtma, tifüs, hepatit B ve C gibi tehlikeli hastalıklar kan yolu ile bulaşır. Bu nedenle enjektörler bir defadan fazla kullanılmamalıdır. Ayrıca kan nakillerinde hastaya verilecek kanın bu hastalıkların mikroplarını taşıyıp taşımadığı kan testleriyle kontrol edilmelidir. Yaralar temiz bir bezle silinmeli ve gazlı bezle sarılmalıdır. Açık yaralara tentürdiyot sürülmemelidir. Kanama varsa kanayan yerin üzerine gazlı bez ya da temiz pamukla tampon yapılmalıdır. Kanayan yer kalp seviyesinden yüksekte tutularak kanamanın azaltılması sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir
endokrin-bezler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir